Kako brez zdravil premagati težave s spanjem?

Kakovosten spanec ima izjemen pomen za delovanje telesa in dobro počutje. Med spanjem se odvijajo številni procesi, ki vplivajo na imunski sistem, regeneracijo tkiv in delovanje možganov. Odrasli potrebujejo povprečno sedem do devet ur spanja na noč, otroci in mladostniki pa še več. Dovolj dolg in neprekinjen spanec pomaga pri ohranjanju telesne energije ter boljši koncentraciji čez dan.

Pomanjkanje spanca lahko povzroči težave s spominom, povečano razdražljivost in oslabljen imunski sistem. Dolgotrajne motnje spanja pa povečajo tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen in depresijo. Mnogo ljudi se ob težavah s spanjem obrne na uspavalna sredstva, vendar obstajajo tudi naravne rešitve. Sprememba življenjskega sloga in izboljšanje spalnih navad lahko močno pripomoreta k boljšemu počitku.

Ustvarjanje redne spalne rutine

Telo ima svoj naravni cirkadiani ritem, ki nadzoruje budnost in zaspanost. Neredno odhajanje v posteljo lahko ta ritem poruši, kar vodi v nespečnost in težave z jutranjim prebujanjem. Ustrezen spalni urnik pomaga telesu prepoznati, kdaj je čas za spanje, zato vsakodnevno odhajanje v posteljo ob isti uri omogoča lažji prehod v globok spanec.

Spalna rutina
Redna spalna rutina ima izjemno velik vpliv na kakovost spanca.

Pomembno je, da se vsako jutro zbujamo ob isti uri, tudi med vikendi. Daljše poležavanje lahko podaljša občutek utrujenosti čez dan. Telo potrebuje stabilnost, zato je priporočljivo oblikovati sproščujoč ritual pred spanjem, kot je branje, meditacija ali poslušanje umirjene glasbe.

Zmanjšanje vnosa kofeina in stimulansov

Kofein je ena najpogostejših snovi, ki vplivajo na sposobnost pogrezanja v spanec. Njegov učinek lahko traja več ur, saj zavira sproščanje adenozina, naravne spojine, ki povzroča zaspanost. Ljudje, občutljivi na kofein, lahko zaznajo težave s spanjem tudi po popoldanski skodelici kave. Kofein ni prisoten le v kavi, temveč tudi v črnem in zelenem čaju, energijskih napitkih ter nekaterih zdravilih.

Zmanjšanje vnosa kofeina v popoldanskih urah torej lahko močno pripomore k hitrejšemu uspavanju. Nadomestitev kave z zeliščnimi čaji, kot so kamilica, baldrijan in melisa, pa pomaga pri sprostitvi telesa. Poleg tega je priporočljivo omejiti uživanje alkohola in nikotina, saj oba negativno vplivata na kakovost spanja.

Ustvarjanje sproščujočega spalnega okolja

Spalni prostor ima velik vpliv na kakovost spanja. Hrup, svetloba in neudobna postelja lahko povzročijo pogosta prebujanja ter preprečijo prehod v globoke faze spanja. Spalnica mora biti namenjena predvsem počitku, zato je priporočljivo odstraniti moteče dejavnike, kot so elektronske naprave in svetlobni viri.

Temperatura v spalnici naj bo nekoliko nižja kot v drugih prostorih. Priporoča se prezračevanje pred spanjem, kar še dodatno izboljša kakovost zraka. Izberite tudi udobno vzmetnico in vzglavnik za kakovostno podporo ter naspana in spočita jutranja prebujanja.

Omejitev uporabe zaslonov pred spanjem

Modra svetloba, ki jo oddajajo telefoni, računalniki in televizorji, zavira nastajanje melatonina. Gre za pomemben hormon, ki telesu sporoča, da je čas za spanje. Pogosta uporaba elektronskih naprav pred spanjem lahko zakasni uspavanje ter povzroči nemiren spanec. Tudi stalna izpostavljenost digitalnim vsebinam stimulira možgane, kar otežuje sprostitev.

Uporaba telefona pred spanjem
Uporaba telefona pred spanjem povzroča nespečnost ali nemiren spanec.

Priporočljivo je, da vsaj eno uro pred spanjem omejimo uporabo zaslonov in se posvetimo bolj umirjenim dejavnostim. Branje knjige, mirna glasbena podlaga in meditacija bodo odlične alternative. Če je uporaba naprav nujna, lahko pomagajo aplikacije za zmanjšanje modre svetlobe ali posebna očala s filtrom proti modri svetlobi.

Fizična aktivnost in prehrana za boljši spanec

Redna telesna aktivnost pozitivno vpliva na spanec, saj zmanjšuje raven stresa in izboljšuje prekrvavitev telesa. Vadba sprošča endorfine, ki prispevajo k občutku sproščenosti. Kljub temu pa intenzivna vadba tik pred spanjem povzroči ravno nasproten učinek, saj pospeši srčni utrip in dvigne telesno temperaturo.

Uravnotežena prehrana ima prav tako velik vpliv na spanec. Težki obroki pozno zvečer povzročijo prebavne težave, ki motijo počitek. Po drugi strani pa hrana, bogata s triptofanom, kot so oreščki, banana in mlečni izdelki, spodbuja proizvodnjo melatonina in na ta način omogoča, da se hitreje pogreznemo v spanec.

Fitko

Smo ekipa športnih navdušencev, nutricionistov in ambasadorjev zdravega načina življenja. Spletni portal smo postavili z namenom ozaveščanja, kako redna aktivnost in zdrava prehrana vplivata na boljše počutje in zdravje. Če se vam naši prispevki dopadejo, vam bomo hvaležni, če jih delite na družabnih omrežjih in nam na ta način pomagate pri doseganju našega poslanstva.

Drugi trenutno berejo

Back to top button
Close
Close