Med vsako vadbo lahko pride do poškodbe. Bodisi je za to kriva nepravilna izvedba ali pa pretiravanje s količino izvedenih vaj. Tako je tudi pri pilatesu, ki je sicer učinkovit način vadbe, s katerim lahko oblikujete svoje telo, poskrbite za fleksibilnost in okrepite zdravje.
Izvedba vaj pri pilatesu ni tako intenzivna kot pri nekaterih drugih športih, vendar nepravilno izvajanje vseeno lahko pripelje do poškodb. Te morda res ne bodo tako hude kot pri ostalih športnih aktivnostih, okrevanje pa je kljub temu lahko dolgotrajno.
V nadaljevanju boste spoznali tri najpogostejše poškodbe, do katerih lahko pride med izvajanjem pilatesa. Prav tako boste izvedeli, kako navedene poškodbe preprečiti. Upoštevajte nasvete in si na ta način zagotovite, da bo vadba pilatesa izvajana pravilno in varno.
Ureznine in praske
Med vadbo pilatesa lahko pride do ureznin in prask. Potrebno je namreč izvesti najrazličnejše gibe, med izvedbo katerih se nehote opraskamo. Do tega pogosto privedejo pilates reformerji – ta sicer praktičen pripomoček je zaradi kovinskih zaponk in vzmeti lahko razlog za nastanek nevšečnosti. Možnosti za nastanek prask in ureznin se še povečajo, če uporabljamo starejši, dotrajan reformer. Pred uporabo se torej prepričajte, da je pripomoček še vedno dovolj uporaben in da kovinske konice oz. sponke ne bi predstavljale večje nevarnosti.
Pozorni bodite tudi na oblačila, ki jih nosite med telovadbo. Ne kupujte športnih oblačil, ki imajo zaponke in zadrge. Prav tako se izogibajte oblačilom s pasovi. Pas bi se lahko zataknil za pilates reformer, kar bi lahko vodilo do poškodbe. Izberite oblačila, narejena iz lahkotnejših materialov, ki odvajajo znoj. Tako boste med vadbo fleksibilni, obenem pa boste čutili udobje tudi med izvajanjem zahtevnejših gibov.
Nateg mišice
Nateg mišice je ena izmed najpogostejših poškodb, s katerimi se srečujejo športniki. Tudi pri pilatesu ni nič drugače. Nepravilno izvajanje gibov ali pretiravanje z izvajanjem vaj lahko vodi v nategnjeno ali natrgano mišico, prav tako lahko pride do prekomernih obremenitev hrbta, nog, rok, prsnega koša in vratu. Poškodbe so lahko zelo boleče, včasih celo do te mere, da je treba obiskati zdravnika.
Nategu mišic in podobnim poškodbam se lahko izognete z nekaj preventive. Ne delajte vaj, na katere še niste pripravljeni. Ne izvajajte torej težjih gibov, sploh če ob izvajanju čutite bolečino. Med vadbo poslušajte svoje telo in mu sledite. Če ste pri izvajanju pilatesa šele začetnik, si med posameznimi vajami vzemite krajši odmor.
Preberite tudi: Kdo vse lahko izvaja pilates?
Poškodba trebušne prepone
Gre za poškodbo diafragme, mišice na dnu prsnega koša. V redkih primerih lahko neustrezno izvajanje pilatesa poslabša že nastalo situacijo. Trebušna prepona ima ključno vlogo pri dihanju, njeno pretrganje pa je lahko smrtno nevarno. Če do pretrganja pride, je potrebna operacija.
Diafragma se lahko raztrga zaradi ponavljajočih se trebušnih travm. Največkrat se s poškodbo soočajo igralci nogometa in ragbija. Med izvajanjem pilatesa do tako hude poškodbe pride v le redkih primerih, vseeno pa bodite pozorni na nenadne hude bolečine v trebuhu. V tem primeru nemudoma poiščite zdravniško pomoč.