V svetu kolesarjenja je trenažer postal nepogrešljiv sopotnik, še posebej v dneh, ko zunanjim razmeram ne želimo dopustiti vpliva na naše treninge. Ta domači pripomoček omogoča ohranjanje kondicije, izboljšanje moči in tehnike kolesarjenja kar v udobju domačega okolja.
Zanesljiv partner tudi v zimskih mesecih ali deževnih dneh, trenažer postavlja most med vožnjo na prostem in učinkovitim vadbenim orodjem. Kljub temu pa zahteva določeno mero pozornosti, da bi se izognili pogostim napakam, ki lahko zmanjšajo učinkovitost in udobje treninga. In katere so te napake?
1. Uporaba nekakovostnega trenažerja
Kolesarski trenažer je kot nalašč za vzdrževanje kondicije v slabem vremenu, vendar je uporaba nekakovostnega trenažerja lahko zelo velika napaka. Slaba izdelava, pomanjkanje stabilnosti in neustrezna nastavitev upora lahko vplivajo na učinkovitost vadbe.
Pri nakupu je zato pomembno izbrati zanesljiv in stabilen trenažer, ki bo zagotovil učinkovito vadbo. Če ste na tem področju začetnik in niste prepričani, kateri trenažer kupiti, dodajmo, da je znamka Tacx ena tistih, s katero ne boste zgrešili.
2. Neustrezna nastavitev trenažerja
Pravilna nastavitev višine trenažerja je ključna za udobno in učinkovito vadbo. Nepravilna višina lahko povzroči težave z držo med vožnjo in posledično nelagodje ali celo poškodbe. Pred začetkom vadbe se prepričajte, da je trenažer pravilno nastavljen glede na vašo postavo, kar bo pripomoglo k boljši izkušnji in rezultatom treninga.
3. Nezanimiva vadba
Eden izmed najpogostejših izzivov pri vadbi na trenažerju je pomanjkanje motivacije zaradi monotonosti. Raznolika in zanimiva vadba je na tem mestu prava rešitev za dolgoročno zavzetost.
Uporaba aplikacij, ki ponujajo virtualne ture, tekmovalne elemente ali strukturirane treninge, lahko popestri vsakdanjo rutino in ohranja vašo motivacijo na visoki ravni. Naprednejši trenažerji imajo celo možnost priklopa tabličnega računalnika ali kar svoj zaslon, na katerem se proga pred vami odvija v realnem času.
4. Vedno isti program ali težavnost
Ponavljajoči se programi in nespremenjena težavnost vadbe lahko privedejo do stagnacije in pomanjkanja napredka. Prilagajanje intenzivnosti, dodajanje intervalov ali spreminjanje vrst vadbe bodo ustrezni koraki za doseganje rezultatov. Raznolikost izvedbe treninga bo izzvala vaše telo in pospešila napredek ter vam omogočila, da boste novo sezono na kolesu pričakali v zavidljivi kondiciji.
5. Neustrezna oblačila
Izbrana oblačila igrajo pomembno vlogo pri udobju med vadbo na trenažerju. Oblačila naj bodo zračna, udobna in primerna glede na temperaturo prostora. Prav tako je priporočljivo uporabljati kolesarske hlače za zaščito pred morebitnimi trenji med daljšimi treningi.
Dejstvo je, da kolesar tudi v domačem okolju precej bolje deluje, če ima na sebi ustrezno kolesarsko opremo in oblačila. Ta namreč skrbijo za boljše delovanje telesa, večje udobje, hkrati pa tudi za motivacijo.
6. Nebeleženje rezultatov
Beleženje rezultatov vadbe je dobrodošlo za spremljanje napredka in ohranjanje motivacije. Na ta način se lahko kolesar na lastne oči prepriča, kako kakovostno trenira. V ta namen je na voljo kar nekaj aplikacij za pametne naprave, ki vse skupaj še olajšajo in naredijo bolj pregledno.
Aplikacije, kot je Strava, vam omogočajo sledenje opravljenim treningom, primerjavo rezultatov in deljenje dosežkov s skupnostjo na socialnih omrežjih. Redno beleženje vadbe vam bo dalo vpogled v napredek in vas spodbudilo k nadaljnjemu trudu.
7. Nezadostno pitje tekočine
Kljub temu, da se vadba odvija v zaprtem prostoru, je hidracija ključnega pomena. Znojenje med vadbo na trenažerju še vedno zahteva ustrezen vnos tekočine, saj je trening enako intenziven kot zunaj.
Poskrbite za dovolj hidracije med vadbo in ohranite ravnotežje elektrolitov, da boste ostali osredotočeni in ohranili energijo skozi celoten trening. Čeprav ste doma, si pripravite bidon z vodo ali izotoničnim napitkom in sezite po njem kar med vrtenjem pedal, enako kot na cesti.