Trebušne mišice so ključen del našega telesa, zato je izvajanje pravilnih trebušnjakov koristno na več načinov. Obenem se je treba zavedati, da lahko nepravilna oblika ali tehnika vadbe trebušnih mišic povzroči več škode kot koristi.
V nadaljevanju bomo obravnavali pet najpogostejših napak pri vadbi trebušnih mišic in kakšne so lahko njihove posledice. Govorili bomo tudi o tem, kako vaje izvajati pravilno, da boste od njih dobili kar največ. Trebušne mišice imajo namreč precej pomembnejšo vlogo, kot biti privlačne na plaži.
1. Nepravilno vključevanje jedra
Prvi korak pri vsaki vaji za trebušne mišice je pravilna vključitev jedra. Veliko ljudi ne ve, kaj so mišice jedra in kako pomembno vlogo v telesu imajo. Brez močnega jedra je težko vzdrževati dobro držo, pravilno nadzorovati gibanje in pretok energije po telesu ter celo izvajati naporne dejavnosti.
Jedro je sestavljeno iz različnih mišic v hrbtenici, medenici in ramenih, ki pomagajo stabilizirati telo. Omogočajo pravilno držo, pomagajo pri gibanju, zagotavljajo nadzor nad telesnimi gibi in omogočajo pretok energije skozi njih. Z močnim jedrom si lahko zagotovite boljše splošno zdravje in podlago za pravilno izvedbo trebušnjakov.
To storite tako, da stisnete trebušne mišice, kot da bi vas nekdo želel udariti v trebuh. Slednje pomaga zagotoviti, da med vadbo uporabljate prave mišice in se ne zanašate na zagon ali druge mišice. Prav tako pomaga zaščititi hrbet pred poškodbami med gibi, kot so počepi ali trebušnjaki.
2. Pretirano raztezanje vratu in ramen
Pri vajah za trebušnjake zlahka preobremenite vrat in ramena, kar sčasoma povzroči bolečine ali celo poškodbe. Da bi to preprečili, imejte med izvajanjem vaje brado potisnjeno v prsni koš in se izogibajte prevelikemu upogibanju hrbta. Tako bo med vadbo vse ostalo pravilno poravnano, vrat in ramena pa bodo manj obremenjena.
3. Prehitro gibanje
Druga pogosta napaka je prehitro gibanje pri izvajanju vaj. To lahko povzroči poškodbe ali zavre razvoj mišic v želeni smeri. Pomembno je, da vsako ponovitev izvedete počasi in se prepričate, da vsakokrat uporabite pravilno obliko vaje.
Med posameznimi ponovitvami si vzemite trenutek ali dva in se prepričajte, da pravilno vključujete jedro, preden nadaljujete z naslednjo ponovitvijo. Skoncentrirajte se tudi na enakomeren vdih in izdih.
4. Prepogosta vadba
Ljudje večinoma zmotno mislijo, da bodo njihove trebušne mišice najhitreje izklesane, če bodo izvedli več ponovitev in vadili vsak dan kadarkoli bodo imeli čas. To seveda ne drži. Ob pretiranem izvajanju ponovitev sledi zgolj razočaranje in upad motivacije, saj želenih in pričakovanih rezultatov ni od nikoder.
5. Samo trebušnjaki ne prinesejo izklesanega trebuha
Res da ne gre za napako pri sami izvedbi trebušnjakov, zagotovo pa gre za napako v razmišljanju, ki lahko nekoga od vadbe odvrne. Govorimo o razmišljanju, kako do čvrstih mišic trebuha. Same mišice bodo že čvrste, a trebuh morda vseeno ne bo izklesan.
Zakaj? Zato, ker je zelo pomembno, koliko maščobe se v tem delu telesa nahaja. Potrebno bo premišljeno in zdravo jesti, po potrebi shujšati in šele nato iskati tako zelo priljubljene »šesterčke«. Izločite torej slabe maščobe in sezite po hrani, ki ima veliko beljakovin.
Z okrepljenim jedrom do boljše drže
Trebušne mišice so pomemben del našega telesa in ključno vplivajo na držo, vendar je pri vadbi treba biti previden, da se izognemo poškodbam ali neučinkoviti vadbi zaradi slabe in nepravilne izvedbe.
Zavedajte se, da čvrste in lepo oblikovane trebušne mišice niso zgolj za na plažo, ampak predstavljajo nekakšen zid, ki varuje pomembne notranje organe in zagotavlja oporo hrbtenici. Z okrepljenim jedrom se izboljša drža in omili ali celo odpravi bolečine v ledvenem predelu, ki so lahko posledica sedečega dela.